Grote regionale verschillen in arbeidsongeschiktheid: implicaties voor arbeidsdeskundigen | Arbeidsdeskundigen
29
mei
2025

Grote regionale verschillen in arbeidsongeschiktheid: implicaties voor arbeidsdeskundigen

Uit een recente analyse van AOVzzp.nl, gebaseerd op cijfers van het Centrum Volksgezondheid, Zorg en Maatschappij, blijkt dat het percentage arbeidsongeschikten in Nederland sterk varieert per gemeente. In sommige gemeenten ligt dit percentage ruim drie keer zo hoog als in andere delen van het land.

Regionale verschillen

In gemeenten zoals Brunssum, Kerkrade en Heerlen ontvangt bijna 15% van de inwoners tussen de 15 en 65 jaar een arbeidsongeschiktheidsuitkering. In contrast daarmee ligt dit aandeel in gemeenten als Staphorst, Blaricum en Laren rond de 4%. 

Oorzaken van de verschillen

De analyse wijst op verschillende factoren die bijdragen aan deze regionale verschillen. Gemeenten met hoge uitkeringspercentages kampen vaak met slechtere gezondheidscijfers, lagere inkomens en een oudere of fysiek zwaarder werkende bevolking. In Zuid-Limburg speelt de vroegere mijnbouw een bepalende rol, terwijl in gemeenten met lage percentages factoren zoals een hogere opleiding, minder fysieke belasting in het werk en een gunstige geografische ligging bijdragen aan lagere arbeidsongeschiktheidscijfers. 

Lees het volledige artikel op de website van ANP Persportaal.

En lees hier het orginele artikel van AOVzzp

Arbeidsdeskundigen
NVvA
Terug naar overzicht
Meer Arbeidsdeskundigen nieuws
ART-loket Werk & Scholing biedt ondersteuning bij overstap en ontwikkeling

De Sociaal-Economische Raad (SER) heeft het ART-loket Werk & Scholing i ...

Arbeidsdeskundigen
NVvA
Arbeidsmarkt beweegt licht, maar blijft in de kern stabiel

De Nederlandse arbeidsmarkt laat lichte schommelingen zien, maar het fundam ...

Arbeidsdeskundigen
NVvA
Minder werk buiten kantoortijden, verschillen tussen sectoren blijven groot

Relatief minder mensen in Nederland werken buiten de gebruikelijke kantoort ...

Arbeidsdeskundigen
NVvA
Meer Arbeidsdeskundigen nieuws